Otroške igre niso samo igre, ampak jih je potrebno smatrati kot otrokove najresnejše dejavnosti.
(Michel de Montaigne)

Senzorične igre so izjemnega pomena za razvoj otrokovih možganov. Kadar otrok mesi glino, slano testo, barva s prstnimi barvami, se spusti v raziskovanje blata, se stimulirajo njegova čutila. Pri takšni igri je SAM PROCES pomembnejši od IZDELKA.

• SENZORNE ŠKATLE

Otroku lahko pripravite senzorno škatlo.

Senzorična posoda je namenjena igri, raziskovanju,… V posodo – plastično škatlo damo različne materiale, predmete oz. tematiko, ki jo želite spoznavati, in glede na to, kaj želimo otroka naučiti.

• SVETLOBNA MIZA

Je škatla z lučjo in steklenim pokrovom.

V temi otroci opazujejo različne predmete, snov, na osvetljeni podlagi. Med igro s svetlobo se otrok umiri.

Jaz sem doma uporabila stvari, ki so bile na voljo; plastičen zaboj, v katerega sem spodaj namestila lučko, pladenj in pesek:

Na pladenj, steklo bi lahko dali tudi naraven material, moko pomešano z baby oljem, predmete skozi katere se vidi svetloba (različni barvni plastični kamenčki, prosojna barvna folija-izrezane različne oblike,.. Otroci tako razvrščajo in urejajo predmete različnih barv in oblik,…)

• IGRA Z BRIVSKO PENO

Otrokom se ”pacanje” z brivsko peni zdi zelo zanimivo. Pena je prijetna na dotik.

In otrok že lahko veselo paca, ustvarja in si domišlja igro s peno.

Brivsko peno lahko uporabite pri zanimivem poskusu.

• OBLAK IN DEŽ

Potrebujete:

-brivsko peno

-kozarec z vodo

-kapalko

-modro barvo (jedilna barva, tempera barva,…)

Brivsko peno daste na vrh vode in z kapalko spuščajte modro barvo skozi peno.

• IGRA Z LEDOM

Skupaj z otrokom, v plastično posodo z različnimi predmeti, napolnite vodo. Posodo dajte v zmrzovalnik. Otrok vsake toliko časa pogleda kaj se dogaja. Ko je zamrznjeno, vzemite led iz posode. Z otrokom se pogovorite kaj je to, zakaj je tako trdo,… Z vprašanji ga spodbudite k razmišljanju.

S tršim predmetom lahko poskušate priti do predmetov, lahko uporabite toplo vodo tako da se bo led začel topiti ali pa ga nastavite na sonce.

ŽELIM VAM PRIJETNO DRUŽENJE, USTVARJANJE, RAZISKOVANJE!

Za konec pa vam dodajam še recept za domač plastelin:

Sestavine za domači plastelin

• 1 skodelica moke
  • Pol skodelice soli
  • 1 skodelica vode
  • 2 žlici olja
  • 1 pecilni prašek
  • Barvo za hrano (po želji)

PRIPRAVA:

V kozico damo suhe sestavine in prilijemo vodo.

Kuhamo na srednjem ognju in neprestano mešamo. Masa se bo počasi začela strjevati – takrat ogenj malo zmanjšamo.

Če uporabimo tudi barvo, jo dodamo proti koncu kuhanja. Ko se začne odbijat od posode, mešamo še malo dokler ne dobimo kompaktno testo – plastelin. Preložimo ga na peki papir, spodaj pa podložimo desko. Pustimo ga 5 minut, da se ohladi.

Ohlajen domači plastelin zgnetemo, da dobimo gladko obliko. Ponudimo ga otrokom, zraven pa lahko pripravimo otroške kuhinjske pripomočke ali razne bleščice in bunkice, da spodbudimo njihovo domišljijo.

ALI PA PREPROSTO ZMES ZA SLANO TESTO:

Sestavine za pripravo slanega testa:
300 g moke (gladka, bela)
300 g soli
2 dl vode