Brain Gym – telovadba (metoda) za možgane – je zaporedje preprostih in lahkotnih gibov, ki jih izvajajo otroci za izboljšanje učenja s celotnimi možgani. Te vaje olajšajo učenje in spodbujajo učne spretnosti. S pomočjo gibanja se otroci sprostijo in odkrijejo svoje skrite sposobnosti. Gibalne aktivnosti spodbujajo razvoj spretnosti, ki so v šolskem obdobju temeljne za usvajanje spretnosti branja, pisanja, matematike in vzdrževanja pozornosti.

Z izbranimi aktivnostmi, ki so preproste in zabavne ter primerne tako za otroke kot tudi za odrasle, spodbudimo integrirano delovanje možganov in telesa. Namerno gibanje spodbuja nastajanje novih nevronskih poti.

Z metodo Brain Gym vplivamo na izboljšanje:

• koordiniranega gibanja celotnega telesa,
  • koncentracije, spomina,
  • obvladovanja hiperaktivnosti ali prekomernega sanjarjenja,
  • branja, pisanja, jezikovnih in matematičnih spretnosti,
  • komunikacije,
  • organizacijskih spretnosti,
  • razumevanja,
  • čustvenega ravnotežja,
  • obvladovanja stresa in doseganja ciljev,
  • motivacije,
  • samozaupanja in samopodobe.

Brain Gym gibalne aktivnosti sproščajo stres iz celotnega telesnega in duševnega sistema ter izboljšajo vidno in slušno procesiranje informacij, fine in grobe motorične spretnosti, kontrolo impulzov, miselne sposobnosti osredotočanja, sposobnosti reševanja problemov, kreativnost in druge spretnosti, povezane z učenjem in vedenjem.

Primer vaj

Križno gibanje

Osnovno različico križnega gibanja izvajamo tako, da korakamo na mestu in se z roko (ali komolcem) dotikamo kolena na nasprotni strani telesa. Gibanje izvajajmo čim bolj počasi. To gibanje spodbudi delovanje obeh možganskih hemisfer in usklajenost leve in desne strani telesa. Z gibanjem urimo spretnosti grobe motorike. Ko gibanje upočasnimo, vključimo tudi spretnosti fine motorike in ravnotežje.

Otrok lahko izvaja križno gibanje na različne načine.

• Lahko se plazi po trebuhu ali posnema živali, ki hodijo po vseh štirih.
  • Igrajmo se z njim zrcalo in posnemajmo križno gibanje drug drugega.
  • Otrok se uleže na tla in v tem položaju dviguje nogo in nasprotno roko; to aktivnost lahko izvaja samostojno, lahko pa ga vodimo z dviganjem njegovih nasprotnih nog in rok.
  • Osnovno različico križnega gibanja lahko izvaja v različnih smereh – spredaj, zadaj in na obeh straneh.
  • Giba se lahko tudi z zaprtimi očmi – tako se izboljša občutek ravnotežja.
  • Otrok naj se z rokami dotika stopal, kolen, bokov, komolcev, ramen, oči, ušes, glave na nasprotni strani telesa (izmenično).

Slon

Glavo naslonimo na ramo. Roko iztegnemo in gledamo mimo dlani v daljavo. Z roko rišemo po zraku ležeče osmice in pri tem vključimo gibanje celega telesa in ne samo roke. Kolena so rahlo pokrčena. Vajo ponovimo še z drugo roko. S to vajo aktiviramo delovanje notranjega ušesa za izboljšanje ravnotežja in povežemo obe možganski polovici za poslušanje z obema ušesoma. Vaja spodbuja prehajanje slušne sredine in s tem izboljšanje koncentracije, spomina, sposobnosti tihega govora, slušnega zaznavanja. Povezuje vid, sluh in gibanje celega telesa. Spodbuja delovanje notranjega ušesa za ravnotežje. (https://www.babybook.si/telovadba-za-mozgane/)

Vaje si lahko ogledate tudi na:

Lepo vas pozdravljava Vesna in Tamara