V PUSTNEM SPREVODU

HODI EN MOŽ,

S STRAŠNIM OBRAZOM,

V PLAŠČU IZ KOŽ.

KURENT, KURENT HOJLARA

JE NAJLEPŠA MAŠKARA …

(Zvezdana Majhen)

Otroke iz vrtca  je v teh predpustnih dneh pozdravilo glasno zvonjenje.  4. 2. 2016 jih je namreč obiskala skupina kurentov iz Miklavža.

Kurent (tudi korant) je značilni pustni lik s Ptuja, Dravskega polja in okolice, v pustnem času nastopajo na tradicionalnem kurentovanju. Po izročilu s poskakovanjem kurenti s hudim truščem (zvonjenjem) iz dežele odganjajo zimo in zlo, vanjo pa kličejo pomlad ter dobro letino. Kurent ima na sebi ovčjo kožo, okrog pasu pripete zvonce, na glavi ima masko, na nogah pa gamaše. Poznamo dve vrsti kurentov, pernatega markovskega in rogatega haloškega. Zraven nje ga pa po navadi hodi vrag ali hudič.

DSC_0159

DSC_0160DSC_0166DSC_0186

DSC_0180