Velikokrat se spomnimo na besede naših dedkov in babic, kako včasih niso imeli toliko igrač kot otroci danes. Srečni so bili že, če jim je mama sešila iz cunj kakšno punčko, če so dobili žogo…pa tudi vsak kamenček so znali uporabiti za igro.

Za začetek si preberite pesem o kamenčku.

Milena Batič: KAMENČKOVA DOMOVINA

Kamenček po cesti gre,
kam potuje, še ne ve.

Ves okrogel v svet hiti,
vrabček se za njim podi.

Do potoka se trklja,
kjer so kamenčki doma.

Potopi se v globočino,
najde svojo domovino.

1. S kamni lahko počnemo marsikaj:

• nanje lahko slikamo,
  • z njimi lahko računamo,
  • lahko jih zbiramo,
  • jih razvrščamo glede na velikost (večji/manši),

glede na svetlost (svetlo/temno),

glede na barvo (siva, bela, rjava, zelena…)

glede na obliko (srce, palica, goba, polžek…).

1. Igra TRI V VRSTO

Igro igrata dva igralca. Najprej naberemo kamenčkepo 5 za vsakega.

Nato lahko pol kamenčkov prebarvamo z rdečo in pol z rumeno barvo – uporabljamo akrilne barve, ki so bolj obstojne, lahko pa tudi navadne tempere. Nato je treba počakati, da se vsi lepo posušijo. Poljubno lahko ustvarite živalce ali karkoli po svoji želji.

Potrebujemo tudi podlago (ploščo,les), na katero zarišemo črte.

Pravila igre:

Cilj igre je, da prvi postaviš v vrsto tri svoje figurice (velja vodoravno, navpično ali diagonalno).

Igralca figurice na igralno ploščo postavljata izmenično – najprej en, potem drug, nato spet prvi, nato drugi…

Prvi, ki postavi 3 v vrsto, zmaga.

1. Igra s kamenčki – RISTANC

Dandanes je na voljo toliko igrač in igralnih pripomočkov, da včasih pozabimo na tiste čisto osnovne igre, igre, ki smo se jih mi igrali kot otroci. Bila bi velika škoda, če teh iger ne bi delili z našimi otroci. Ena izmed teh iger je gotovo RISTANC.

Pripomočki: kreda, kamenček.
Priprava: Na tla narišemo kvadrate v obliki letala (najprej dva enojna, en dvojni, en enojni, en dvojni in na vrhu še en v obliki polkroga) in vanje napišemo številke od ena do sedem.

Pravila igre: Kamenček vržemo v prvi kvadratek in skačemo po oštevilčenih kvadratih po eni v enojnih in dveh nogah v dvojnih kvadratih. V polkrogu na vrhu se lahko spočijemo in se na enak način vrnemo na izhodišče, vmes pa poberemo svoj kamenček. Tako nadaljujemo po naslednjih številkah. Če kamenčka ne vržemo v pravi kvadrat ali se med skakanjem prevrnemo ali v enojnem kvadratu stopimo na tla tudi z drugo nogo, je na vrsti drug igralec. Zmaga igralec, ki uspešno zaključi pot v obe smeri (začne pri zemlji oz. pri 1 in konča zemlji oz. pri 1).

DRAGI OTROCI IN STARŠI, BODITE USTVARJALNI, UŽIVAJTE V IGRI  IN PREDVSEM V NARAVI.

Lepo vas pozdravljata Marjetka in Mateja.